Summac zamiast cytryny

Jakiś czas temu zainteresowałam się przyprawą pięknego koloru, która gościła na stole na kilku imprezach. Szkarłatna barwa i delikatnie kwaskowaty smak. Przy okazji zakupów natrafiłam wreszcie na obiekt moich zainteresowań. Przyprawa okazała się być sumakiem (summac). Nigdy wcześniej nie miałam z nią do czynienia.

Okazuje się, że jest to krzaczasty krzew, którego czerwono-bordowe jagody, rozdrobnione, stanowią wspaniałą przyprawę - w większości przypadków zastępującą cytrynę. Sumaka używa się bardzo dużo w kuchni arabskiej. Najpopularniejsza i najprostsza potrawa w Arabii Saudyjskiej, której sumak dodaje i smaku i koloru jest fattoush - sałatka serwowana jako meze, czyli przekąska. Możecie skorzystać z przepisu, który znalazłam tutaj: http://www.thekitchn.com/recipe-fattoush-a-delicious-mi-94475.

Wyczytałam też, że przyprawę można kupić w Polsce w sklepie Kuchnie Świata. Jeśli więc macie sumak, to resztę już bez problemu znajdziecie w sklepach do zrobienia sałatki fattoush. Jest prosta i pyszna! Smacznego!

Ja robię fattoush z serem kozim, a wygląda ona tak

Składniki przed wymieszaniem

Składniki przed wymieszaniem

Po dodaniu sera koziego

Po dodaniu sera koziego

Summac

Summac